kuna váltás Horvátországban valuta árfolyam
[row ]
[col span=”1/1″ ]
[/col]
[/row]
Kuna váltás Horvátországban
Kuna váltás Horvátországban . Kuna váltás előtt érdemes tájékozódni az aktuális napi árfolyamokról. Történjen a váltás Magyarországon, vagy Horvátországban. A váltással érdemes figyelni, mert a kuna ára a turisztika miatt jelentősen változhat. Nyaraláshoz pedig mindig csak annyi kunát váltsunk amennyit el is szeretnénk költeni az országban, hogy minél kevesebb készpénz legyen kockázatban. Az aktuális napi középárfolyam elérhető itt: https://fontarfolyam.hu/kuna-arfolyam-2/
A horvát kuna ISO 4217-es kódja: HRK
A horvát kuna árfolyama: https://fontarfolyam.hu/kuna-arfolyam-2/
A horvát kuna (horvátul hrvatska kuna) Horvátország jelenlegi hivatalos pénzneme. Váltópénze a lipa. A kuna szó jelentése horvátul nyest, pénznévvé azért vált, mert a középkorban a nyestbőrt fizetőeszközként használták. A lipa szó jelentése horvátul hárs.
A kuna története
A kuna története valuta árfolyam
[row ]
[col span=”1/1″ ]
[/col]
[/row]
Mikor Pannónia római provincia volt, az adókat az akkor igen nagyra becsült nyestbőrben kellett leróni – innen származik a marturinavagy mardurina szó (horvátul kunovina), ami nyestbőradót jelent (martus latin jelentése nyest). A kuna több szláv államalakulatban is szolgált fizetőeszközként, ezek közül legjelentősebb a Kijevi Rusz és a helyébe lépő államalakulatok, melyek egészen a korai 15. századig használták; értéke egyenlő volt 1/25 (később 1/50) hrivnya ezüsttel.
A középkori Horvátországban sokféle idegen pénz forgott, kb. 1018 után pedig saját pénzt vezettek be. 1255 és 1384 között a horvát bán nyesttel díszített érméket veretett (báni dénár), de később ezek az érmék – Horvátország önállóságának csökkenésével – fokozatosan visszaszorultak.
Jelenlegi kuna
jelenlegi kuna valuta árfolyam
[row ]
[col span=”1/1″ ]
[/col]
[/row]
A jelenlegi kunát 1994 júniusában vezették be az addigra már elinflálódott dinár helyett 1 kuna = 1000 dinár értékben. A névválasztás vitákat gerjesztett a horvátországi szerb kisebbség körében, hiszen a szerbeket üldöző Független Horvát Államnak is ez volt a pénzneme, ami – véleményük szerint – nemkívánatos kontinuitást fejezne ki.
A horvát kormányzat ezzel szemben a római kori és középkori hagyományok jelentőségét állította szembe, valamint azt, hogy már a Horvát Bánságban is tervezték a kuna bevezetését. Az ellenzők inkább a kruna (a korona neve horvátul) pénznevet javasolták az osztrák-magyar koronára utalva.
Végeredményben a vita fölöslegesnek tekinthető, ha figyelembe vesszük, hogy a kuna mint fizetőeszköz a horvát történelem sokkal nagyobb részén ível át, mint amit második világháborús bábállam képvisel.
A kuna forgalomba hozataláért a Horvát Nemzeti Bank felel.